Suplementacja przed ciążą – jakie witaminy i minerały należy przyjmować?

Ciąża to niezwykły czas, do którego kobieta powinna się starannie przygotować. Dzięki temu może zapewnić zdrowy rozwój swojego dziecka, a także prawidłowy przebieg ciąży. Część lekarzy zaleca suplementację witamin i minerałów na etapie planowania ciąży, inni zalecają zmianę diety w taki sposób, by kobieta zapewniła sobie optymalną ilość składników w codziennych posiłkach. Suplementy i preparaty witaminowe są jednak na tyle bezpieczne, że ich przyjmowanie na pewno nie zaszkodzi.

Kiedy rozpocząć suplementację witamin?

Przygotowanie do powiększenia rodziny obejmuje przyjmowanie gotowych preparatów witaminowych oraz innych składników mineralnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, płodność oraz rozwój dziecka w łonie matki. Im wcześniej suplementacja się rozpocznie, tym lepiej – wystarczy jednak zażywać preparaty przez 3 miesiące przed planowanym poczęciem, by zapewnić sobie odpowiednie stężenie składników mineralnych w organizmie. Kobiety w wieku rozrodczym powinny przyjmować tego typu preparaty na co dzień, ponieważ w ich przypadku istnieje ryzyko poczęcia, a najbardziej intensywny rozwój układu nerwowego i narządów płodu ma miejsce w pierwszym miesiącu ciąży, kiedy kobieta jeszcze nie wie, że zostanie mamą. Wówczas brak kwasu foliowego czy witamin może w skrajnych przypadkach spowodować wady rozwojowe dziecka.

Jaką suplementację zaleca się przed zajściem w ciążę?

Przed zajściem w ciążę zaleca się przyjmowanie witamin i minerałów, które regulują gospodarkę hormonalną, poprawiają parametry śluzu szyjkowego zwiększając kobiecą płodność, a także korzystnie wpływają na rozwój układów wewnętrznych rozwijającego się płodu. W preparatach dla kobiet planujących ciążę powinny się znaleźć:

Jod – ten pierwiastek korzystnie wpływa na pracę tarczycy, której hormony mogą mieć decydujące znaczenie dla poczęcia oraz zmniejszają ryzyko poronienia. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy u matki może powodować te same problemy u dziecka.

Kwas foliowy – uznaje się go za najważniejszy składnik, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej u dziecka, a suplementacja ma ogromne znaczenie na samym początku ciąży, kiedy kobieta jeszcze nie jest jej świadoma.

Z tego też powodu kwas foliowy należy suplementować minimum 3 miesiące przed planowaną ciążą, a w gotowych suplementach jest on połączony z witaminami z grupy B, które zwiększają wchłanianie kwasu foliowego.

Witamina E – jest nazywana witaminą płodności, ponieważ zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, zwiększając szanse na poczęcie. Jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu przeciwdziała wadom rozwojowym płodu oraz zmniejsza ryzyko poronienia.

Kwasy omega-3 – są niezbędne w prawidłowym kształtowaniu narządu wzroku, układu nerwowego i odpornościowego dziecka.

Witamina D3 – w ciąży zapotrzebowanie na witaminę D rośnie, dlatego warto dodatkowo ją suplementować. Witamina D3 bierze udział w transkrypcji genów, a także wpływa na regulację gospodarki wapniowo – fosforanowej u matki oraz rozwijającego się w jej łonie maluszka.

Gotowe preparaty czy odpowiednia dieta – jak dostarczyć sobie witaminy i minerały na etapie planowania ciąży?

Wszystkie wymienione wyżej pierwiastki i witaminy mogą zostać dostarczone do organizmu w sposób naturalny. Wystarczy włączyć do codziennej diety świeże warzywa i owoce, czerwone mięso, ryby, owoce morza. Kobieta planująca ciążę potrzebuje jednak zwiększonej dawki kwasu foliowego czy witaminy D, dlatego też zapewnienie ich optymalnego poziomu jest trudne bez opracowania specjalnej diety.

Aby kobieta nie narażała się na braki tych cennych witamin i pierwiastków, wystarczy suplementacja specjalnymi preparatami dedykowanymi dla kobiet planujących ciążę. Dzięki temu podczas poczęcia rozwijający się płód ma zapewnione odpowiednie warunki rozwoju, dzięki czemu można znacznie zredukować zagrożenie poronieniem czy wadami cewy nerwowej.

Preparaty dla kobiet planujących ciążę są w pełni bezpieczne również dla ciężarnych.