excellent cheap replica watches under $60 extra attractive.

replica rolex forum to all mankind when using an begin memory.

https://buywatches.is/ are timeless accessory.

fake rolex reddit second-hand marketplace is even particularly heated on the world wide business.

Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie choroby

Rzęsistkowica, czyli najpowszechniejsza choroba weneryczna

Rzęsistkowica to schorzenie, którego nazwa nie brzmi zachęcająco. Ta choroba weneryczna często pojawia się u kobiet i mężczyzn (u panów zakażenia są rzadsze) utrzymujących stosunki seksualne z przypadkowo poznanymi osobami. Badania wskazują, że jest to najczęściej występująca choroba weneryczna na świecie. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia rzęsistkowicy, wystarczy jedynie obserwować niepokojące objawy i nie zwlekać z wizytą u lekarza w przypadku zaobserwowania wstydliwych dolegliwości.

Czym jest rzęsistkowica?

Rzęsistkowica to zakaźna choroba weneryczna przenoszona najczęściej drogą płciową. Objawy zakażenia pojawiają się nawet u co dziesiątej kobiety na świecie. Schorzenie powoduje pasożyt – rzęsistek pochwowy. Ten pierwotniak bytuje w drogach rodnych i moczowych, dlatego tez najczęściej do zakażenia dochodzi właśnie podczas stosunku bez zabezpieczenia. Zakażenie możliwe jest jednak w wyniku używania tego samego ręcznika z osobą zakażoną, wspólnej gąbki czy nawet tej samej toalety. Do rozwoju choroby może doprowadzić także kąpiel w tej samej wodzie, w której wcześniej wykąpał się chory. Z tego też powodu rzęsistkowica zdarza się nawet u dzieci. Choroba może mieć charakter ostry lub przewlekły, kiedy to objawy ulegają złagodzeniu.

Objawy rzęsistkowicy

Wiele osób będących nosicielem rzęsistka pochwowego nawet nie wie o zakażeniu, nie mając żadnych objawów. Rzęsistkowica u kobiet powoduje charakterystyczne upławy o zielonkawej barwie, które są pieniste i mogą mieć przykry zapach, a także bolesność i pieczenie narządów rozrodczych, pojawiające się podczas uprawiania seksu lub oddawania moczu. Objawy zakażenia mogą przypominać zapalenie dróg moczowych – pojawia się częstomocz i parcie na mocz, jednak każda wizyta w toalecie związana z uciążliwym pieczeniem kończy się skąpą mikcją. Rzęsistkowica u kobiet może powodować bóle w podbrzuszu o różnym stopniu nasilenia.

U mężczyzn zakażenie rzęsistkiem również powoduje dolegliwości ze strony układu moczowego – parcie na mocz oraz pieczenie podczas mikcji. Często obserwuje się ostre zapalenie żołędzi oraz napletka prącia wraz z miejscowym obrzękiem, a niekiedy nawet zapalenie gruczołu krokowego. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn rzęsistkowicy mogą towarzyszyć ogólne objawy chorobowe jak podwyższona temperatura ciała, dreszcze, osłabienie. Zakażenia bezobjawowe są najczęściej obserwuje się u mężczyzn.

Diagnostyka i leczenie choroby

Diagnostyka rzęsistkowicy nie powinna opierać się wyłącznie na wywiadzie lekarskim, ponieważ objawy nie są typowe tylko dla jednego schorzenia. Lekarz powinien zalecić pobranie wymazu wydzieliny z cewki moczowej lub wydzieliny z pochwy, które należy ocenić mikroskopowo. Badania wskazują, że rzęsistkowica zwiększa ryzyko występowania również innych chorób wenerycznych, jak choćby chlamydiozy czy rzeżączki. Z tego też powodu diagnostyka powinna opierać się na szerszym zakresie badań, które obejmują również wykrywanie wspomnianych schorzeń.

Leczenie rzęsistkowicy opiera się na podawaniu zakażonej osobie metronidazolu, który wykazuje silne działanie pierwotniakobójcze. W czasie terapii należy całkowicie powstrzymać się od współżycia, a skuteczność przeprowadzonego leczenia należy potwierdzić kolejnym badaniem mikroskopowym. Warto podkreślić, że terapia jest skuteczna tylko wówczas, kiedy zostanie nią objęty również partner, a nawet współdomownicy osoby zakażonej. Należy ponadto wyprać w wysokiej temperaturze ręczniki, pościel, bieliznę osobistą oraz zmienić akcesoria kąpielowe.