Prostata a potencja

Prostata jest to męski gruczoł krokowy, który czasem stanowi źródło problemów o charakterze seksualnym. Zapalenie prostaty doprowadza do osłabienia popędu płciowego i zaburzeń wzwodu.

Prostata

Prostata inaczej nazywana jest gruczołem krokowym lub sterczem. To nieparzysty narząd, który wchodzi w skład męskiego układu płciowego. Gruczoł krokowy odpowiedzialny jest za produkcję specjalnego płynu znajdującego się w nasieniu. Wydzielina z prostaty jest mętna, ma kolor biały, a jej odczyn jest lekko kwaśny albo lekko zasadowy. Ponadto, odznacza się specyficznym zapachem, podobnym do spermy. Stercz jest wielkości kasztana jadalnego i kształtem go również przypomina. Znajduje się w miednicy mniejszej, od razu pod pęcherzem moczowym, natomiast przez jego środek przechodzi cewka. Rozrost prostaty dotyka panów po 40 roku życia. Doprowadza do zaburzeń oddawania moczu, pęcherza nie da się całkowicie opróżnić, przez co dochodzi do rozwoju stanów zapalnych.

Prostata a męska potencja

Prostata i potencja ma za sobą wiele wspólnego. Znane są pewne czynniki, które doprowadzają do zmniejszenia popędu płciowego i zaburzeń erekcji, a zaliczyć do nich można:

 • zapalenie prostaty– czasem przechodzi w stan przewlekły, trwa niekiedy nawet przez całe życie mężczyzny
 • przerost prostaty– dotyka mężczyzn w wieku 40 lat (10 procent przypadków) oraz po 70 roku życia (aż 90 procent przypadków)
 • nowotwory prostaty i operacje ich usunięcia– doprowadzają do spadku libido, ponadto dochodzi do uszkodzenia struktur unerwiających członka

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty jest to schorzenie wywołane przez bakterie Gram ujemne albo bakterie Gram dodatnie. Ponadto, u osób chorych wykrywane są drobnoustroje. Według lekarzy, patogeny przedostają się przez cewkę moczową do prostaty, przez seks oralny i analny, kiedy w drogach rodnych kobiety znajdują się przewlekłe stany zapalne.

Jakie są objawy zapalenia prostaty?

Do objawów zapalenia prostaty zalicza się:

 • obecność krwi w spermie
 • silne parcie na pęcherz
 • ból w trakcie ejakulacji
 • pieczenie w cewce moczowej
 • ból jąder rozprzestrzeniający się wzdłuż pachwin do ud
 • ból w obszarze lędźwiowo-krzyżowym
 • ból krocza utrzymujący się w pozycji siedzącej
 • ból nad spojeniem łonowym

Słaby wzwód a zapalenie prostaty

Podczas zapalenia prostaty, mężczyzna bardzo często zmaga się ze słabą erekcją. Dzieje się tak, przez zaburzenia czynności fizjologicznych i psychicznych, które intensywnie oddziałują na obniżenie popędu płciowego. Według lekarzy na depresję oraz zaburzenia snu i pogorszenie funkcji seksualnych cierpi aż ok. 65 procent panów chorych na zapalenie prostaty.

Przez problemy intymne mężczyzna nie jest chętny do podejmowania prób współżycia z partnerką, jest rozdrażniony przez ból, doskwiera mu złe samopoczucie. Ponadto często wstydzi się, w szczególności tego, że jego sperma ma przykry zapach czy zmieniony kolor. Ponadto, bez konsultacji z lekarzem, takie objawy można pomylić z tymi, pojawiającymi się przy zakażeniach układ moczowego czy chorobach wenerycznych.

W jaki sposób leczyć prostatę, aby polepszyć funkcje seksualne?

Chcąc polepszyć erekcję, należy podjąć się leczenia prostaty. W tym celu lekarz z pewnością zaproponuje antybiotykoterapię, która zmniejszy objawy chorobowe czy też będzie w stanie je całkowicie usunąć. Zazwyczaj stosuje się do tego fluorochinolony, a więc innowacyjne chemioterapeutyki, a skutecznym działaniem odznacza się zwłaszcza cyprofloksacyna. Ponadto lekarz może także zaproponować pacjentowi przyjmowanie lewofloksacyny. Niekiedy stosuje się również środki należące do grupy alfa-blokerów czy środki mające w składzie wyciąg z palmy Serenoa repens.

Nie korzysta się jednak z niesteroidowych leków zapalnych. Z uwagi na to, iż zapaleniu prostaty towarzyszą również zaburzenia w sferze psychoseksualnej, pomocne okazuje się również przyjmowanie trójpierściennych leków przeciwdepresyjnych, a zwłaszcza imipraminy czy doxepinu. Rzadziej zaleca się również przyjmowanie leków rozluźniających mięśniówkę, czyli między innymi diazepamu czy baclofenu.