Jakie choroby może wywołać seks oralny?

Seks oralny, czyli miłość francuska, to jedna z najpopularniejszych form uprawiania seksu. Wiele osób, które decyduje się na seks oralny, nie posiada jednak odpowiedniej wiedzy na ten temat. Niektórzy są na przykład przekonani, iż uprawiając seks oralny nie ma ryzyka zarażenia się groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. To mit. Ryzyko zakażenia się wirusem HIV lub innym groźnym schorzeniem jest w tym przypadku bardzo wysokie. Oto, jakie choroby może wywołać uprawianie seksu oralnego. 

Jakie choroby może wywołać seks oralny? 

W dalszym ciągu sporo osób sądzi, że uprawianie seksu oralnego zabezpiecza przed zarażeniem się jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. To mit. Ryzyko zakażenia się infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi jest na podobnym poziomie jak w przypadku seksu waginalnego oraz analnego. Najbardziej narażona na zakażenie jest ta osoba, która stymuluje narządy płciowe swojego partnera. W jamie ustnej mogą znajdować się rany, afty czy nadżerki, które są całkowicie niewidoczne dla oka. To przez nie do organizmu mogą przedostać się rozmaite mikroorganizmy wywołujące groźne choroby. Nawet w pełni zdrowa skóra nie stanowi bariery dla czynników chorobotwórczych. 

Jakimi chorobami można zarazić się uprawiając seks oralny? Lista jest dosyć spora. Najpopularniejsze schorzenia przenoszone przez uprawianie miłości francuskiej to: 

  • Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Taki wirus może spowodować zachorowanie na raka jamy ustnej, gardła oraz doprowadzić do pojawienia się kłykcin. Najnowsze badania przeprowadzone przez niezależnych naukowców wskazują, że największe ryzyko zarażenia się wirusem HPV dotyczy tych osób, które posiadają więcej niż pięcioro partnerów seksualnych. 
  • Wirus HIV. Wywołuje on AIDS – zespół nabytego braku odporności. Ryzyko zakażenia się tym wirusem znacząco rośnie, gdy partnerzy mają kontakt ze swoją krwią. 
  • Wirusy HCV/HAV/HBV. Odpowiadają one za powstawanie wirusowego zapalenia wątroby typu C, A oraz B. Ryzyko zachorowania na to schorzenie rośnie wtedy, gdy partnerzy mają kontakt ze swoją krwią. 
  • Chlamydioza. Jest to choroba wywoływana przez bakterie chlamydii. Powoduje ona szereg dolegliwości, m.in. ból podczas oddawania moczu, zapalenie najądrzy u mężczyzn oraz zapalenie przydatków u kobiet. W zaawansowanym stadium choroba ta może spowodować nawet bezpłodność. 
  • Wirus HSV. Jest to wirus opryszczki wargowej. Specjaliści zalecają, że w przypadku, gdy na ustach partnera znajdują się widoczne gołym okiem pęcherzyki, lepiej zachować pełną wstrzemięźliwość seksualną do czasu, aż choroba zostanie w pełni wyleczona. 
  • Kiła. Wywołuje ją krętek blady. Aż 15% zakażeń kiłą jest spowodowanych przez kontakty seksualne w formie miłości francuskiej. Jeżeli choroba pozostaje niezdiagnozowana, może wywołać wiele początkowo niezauważalnych spustoszeń w całym organizmie człowieka. 

Co zrobić, by nie zarazić się groźną chorobą przez uprawianie seksu oralnego? 

Aby ustrzec się przed zarażeniem się jedną z groźnych chorób opisanych powyżej, należy stosować w trakcie seksu oralnego konieczne zabezpieczenia. Chodzi tutaj w szczególności o prezerwatywy oraz chusteczki lateksowe. Takie zabezpieczenie powinni wybierać zwłaszcza ci, którzy dość często zmieniają partnerów. Seks oralny bez zabezpieczenia mogą z kolei uprawiać zdrowi, stali partnerzy. Z kolei, gdy często zmieniamy partnerów, lepiej nie uprawiać seksu oralnego bez prezerwatywy lub całkowicie zrezygnować z uprawiania seksu w ten sposób. 

Jak przygotować się do uprawiania seksu oralnego? 

Zanim zaczniemy uprawiać miłość francuską, musi pamiętać o prawidłowym przygotowaniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o zadbanie o higienę narządów płciowych. Wielu partnerów przed rozpoczęciem aktywności seksualnej bierze wspólny prysznic lub kąpiel. Niektórzy decydują się także na dokładną depilację okolic intymnych. Warto dopytać partnera, jakie ma wyobrażenia co do tego, jak według niego powinien wyglądać seks oralny. Wzajemne zrozumienie oraz szacunek to dwie najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać w sferze intymnej.